niedziela, 25 października 2015

Społeczność - sensowne działanie, wsparcie i inspiracja do lepszego życia

Jesteśmy z natury istotami stadnymi. Określamy siebie w odniesieniu do innych. Chcemy czuć się ważni, potrzebni i kochani. A przynajmniej lubiani. Chcemy mieć swoje miejsce. Potrzebujemy w życiu poczucia sensu, a także bezpieczeństwa.  

Mobilność i brak zakorzenienia mogą skutkować poczuciem osamotnienia i wyalienowania. Zwykle poszukujemy wówczas oparcia w bliskim związku, uznając to za najskuteczniejsze lekarstwo na smutek i samotność, brak radości i sensu życia.


Jednak nie zawsze jest to opcja dostępna od zaraz i dla każdego. A nawet gdyby była, może okazać się niewystarczająca. Ograniczanie kontaktów z ludźmi do jednej najbliższej osoby rzadko skutkuje długotrwałą satysfakcją. 

Antidotum na wiele z tych problemów może stanowić włączenie się w aktywność społeczności. Mam tu na myśli raczej realny kontakt z żywymi ludźmi, a nie wirtualne grupy "znajomych" tylko z nazwy. Społeczności istniały na długo przed wynalezieniem komputerów i nawet teraz mogą się bez nich obejść, ale oczywiście warto wykorzystywać internet i media społecznościowe jako narzędzia usprawniające kontakt i przepływ informacji.


Photo by corazlepszezycie

Pod pojęciem społeczności rozumiem grupę skupioną wokół określonej idei, wartości, celów, działań, miejsc czy wydarzeń. Tworzy ona przestrzeń umożliwiającą kontakty z innymi osobami. Rodzaj tej przestrzeni zależy od charakteru danej społeczności. 


Co daje udział w społeczności?


  • możliwość wyboru aktywności, które są nam bliskie, przydatne lub z innych względów interesujące
  • możliwość stopniowania własnego zaangażowania i dostosowywania go do aktualnych możliwości (można być obserwatorem, uczestniczyć tylko w wybranych opcjach lub zaangażować się w większym stopniu)
  • możliwość współtworzenia warunków i zasad funkcjonowania społeczności, co przekłada się na wzrost poczucia sprawczości
  • naturalny kontakt i współdziałanie z innymi osobami na bazie wspólnych zainteresowań, pasji, celów i wartości
  • możliwość bezproblemowego przetransformowania lub wygaszenia aktywności w przypadku zmiany zainteresowań (społeczności charakteryzują się pod tym względem naturalną płynnością)

Udział w społecznościach na wiele sposobów wzbogaca życie. W ten sposób poznasz wielu sympatycznych, interesujących ludzi. Niektórzy z nich mogą stać się Twoimi przyjaciółmi. Poszerzysz zakres umiejętności, zyskasz wiedzę i nowe, czasem zaskakujące doświadczenia. Spróbujesz nowych smaków, zobaczysz nowe miejsca, przeczytasz inspirujące lektury, dowiesz się o ciekawych wydarzeniach. Być może pozyskasz również nowe zlecenia zawodowe lub zainspirujesz się do zmiany wykonywanej pracy.

Ja dzięki udziałowi w różnego rodzaju społecznościach zawsze mam wiele możliwości do wyboru, mieszkam w coraz ładniejszym i bardziej zadbanym miejscu, odbyłam ciekawą podróż do Norwegii i przekonałam się, jak można tanim kosztem prowadzić przyjemne i satysfakcjonujące życie.

Aktywność społeczna daje poczucie przynależności. Nie tylko do konkretnej osoby czy grupy osób, ale do otaczającego świata. Zwiększa ogólne poczucie bezpieczeństwa. A także zaufanie do procesu życia i otwartość na zmiany, jakie są jego nieodłączną częścią. Warto się włączać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz